Besplatni oglasnik

Veljka Petrovića, slavnog Hajduk Veljka, Karađorđevog vojvode, nema već dva puna stoleća. Tokom svih 200 godina od pogibije hrabrog branioca Negotina i Krajine, njegov duh i delo su živeli i danas žive među Krajincima. Vrata slobode, koja je on odškrinuo u I srpskom ustanku, stavši na čelo slobodarskog krajinskog naroda, u potpunosti je otvorio knez Miloš Obrenović 1833. godine i Negotin i Krajina su od tada sastavni deo Srbije. Mnogim stvaraocima, junački lik Hajduk Veljka bio je inspiracija, počev od Anastasa Jovanovića, Steve Todorovića, preko Vuka Karadžića, Stevana Mokraoca i Đorđa Jovanovića do Nebojše Mitrića, Radislava Trkulje i Adama Puslojića.

U godini obeležavanja dva veka od pogibije Veljka Petrovića, Muzej Krajine i druge ustanove kulture u Srbiji u kojima se čuvaju dela pomenutih stvaralaca, otvorili su vrata i javnosti ponudila deo bogatih sećanja na Hajduk Veljka, kroz izložbu „Glavu dajem Krajinu ne dajem“ , koja je otvorena u galeriji Muzeja Hajduk Veljka Petrovića.

U jubilarnoj godini pogibije junaka, vojvode Veljka Petrovića, mnoga dela značajnih srpskih slikara, pisaca, kompozitora, nastala tokom minula dva veka inspirisana junaštvom i životnim putem krajinskog hajduka, po prvi put su izložena u Muzeju Hajduk Veljka, u sastavu Muzeja Krajine u Negotinu.

Time je potvrđena plodna saradnja sa Narodnim i Istorijskim muzejom Srbije u Beogradu, Vojnim u Beogradu i Muzejom rudničko – takovskog kraja u Gornjem Milanovcu. Rekao je otvarajući veoma posećenu izložbu Gordan Janjić, direktor Muzeja Krajine Negotin.

„Potrudili smo se da važnošću eksponata uzdignemo izložbu na poseban nivo. Posetioci prvi put imaju priliku da vide Hajduk Veljkovo lično oružje, jatagan belosapac i pištolj kremenjaš, kao i tozluke, zatim nož Čučuk Stane, a pored oružja biće izložena i umetnička dela raznih autora: Steve Todorovića, Dimitrija Avramovića, Živorada Nastasijevića, Pavla Čortanovića...“

Na izložbi će se naći i portret Hajduk Veljkovog sina Rake, rad Petra Palikruškića, skoro nepoznatog slikara rodom iz Hercegovine ili Crne Gore. Portret se čuva u Narodnom muzeju, za koji se tvrdi da je slikarima, zbog sličnosti sa ocem, poslužio kao model za potonje portrete slavnog vojvode.

Izložbu „Glavu dajem Krajinu ne dajem“, Muzeja Krajine, organizovanu u konaku kneza Todorčeta, publika će moći da razgleda do 13. avgusta. U međuvremenu, 11. avgusta, na dan i na mestu pogibije legendarnog krajinskog junaka, kod starog spomenika u ulici koja nosi njegovo ime biće priređeni pomen i svečana akademija pod nazivom:“ Vojvoda - Hajduk Veljko Petrović – branilac Krajinski“.

Suplementi SRB