Vojnim osiguranicima iz sedam mesta u istočnoj Srbiji, među kojima je i Negotin, više se isplati da kupe lek nego da odu po njega u jedinu apoteku gde mogu da ga podignu na recept. Reagovao je zaštitnik građana. Iz Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika obećavaju da će problem brzo rešiti.

Vojni osiguranici iz Boljevca, Sokobanje, Majdanpeka, Donjeg Milanovca, Kladova i Negotina lekove na recept ne mogu da preuzmu u mestu u kojem stanuju, već putuju i po 150 kilometara do najbliže apoteke, koja se nalazi u Zaječaru.

Kada se na putne troškove dodaju loše saobraćajne veze i pre svega bolest osiguranika, problem je još teži.

"Veliki su troškovi. Iz Kladova jedna karta košta 920 dinara i povratak i nikakva nadoknada se ne daje. Imamo i porodične penzionere kojima je penzija do 20 do 24 hiljade dinara", kaže Rade Jovanović, sekretar Udruženja vojnih penzionera iz Zaječara.

U Fondu za osiguranje vojnih osiguranika demantuju da nema refundacije i navode da dobijaju nadoknadu za troškove putovanja.

"To je gubljenje novca za državu, jer oni ne samo da moraju da putuju po 150 kilometara nego im se taj put i plaća", rekao je zaštitnik građana Saša Janković.

Problem je nastao u periodu od 2007. do 2009. godine. Tada je Ministarstvo odbrane potpisalo ugovore sa 101 apotekom, ali među njima nije bila nijedna iz tih gradova. Osiguranici su se žalili, ali su izostali odgovori nadležnih, pa su se obratili zaštitniku građana.

"Postupak je okončan u onom delu da je utvrđen propust i naloženo da se u svakom mestu obezbedi apoteka gde može da podigne lek, ja sam siguran da će to i uraditi jer je Ministarstvo odbrane u izuzetnom procentu poštovalo preporuke zaštitnikka građana", rekao je Saša Janković.

Problem je tehničko-pravne prirode i biće rešen, obećavaju u Fondu.

Vlada Antonijević iz Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika rekao je da je u toku izrada nacrta ugovora kojim će se regulisati pitanje obezbeđenja zdravstvene usluge za potrebe vojnih osiguranika u apotekama.

Prema njegovim rečima, najdalje do kraja godine biće rešen problem zdravstvenih usluga vojnh osiguranika.

I domovi zdravlja iz sedam mesta na istoku zemlje, koji u svom sastavu imaju apoteke, od jeseni će moći da se uključe u program. Ujedno, i nada za osiguranike, među kojima ima i stogodišnjaka, da će put do leka biti kraći.


Izvor: RTS / Sanja Ljubisavljević i Vladimir Glišić

Suplementi SRB